Main page

Henry SAJDAK (1905-1995) 'Shop Tracked'

(8288166607)
End Sun Jul 21 2019 18:05:00 GMT+0000 (UTC)

KoneserKrakow
rating: 0Henryk Sajdak (1905 - 1995)

"Hala Gąsienicowa zimą"

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza - Henryka Sajdaka, przedstawiający zimowy pejzaż tatrzański. W poziomej kompozycji ukazany został rozległy widok od szałasów na Hali Gąsienicowej na Żółtą Turnię. Z lewej strony, na tle nieba jasno oświetlony, śnieżny grzbiet Koszystej, na prawo od szczytu Żółtej Turni, przy prawej krawędzi obrazu - fragment Granatów. Nad całością dominuje błękitne niebo z nielicznymi obłokami.

Fundamentem dorobku artystycznego Henryka Sajdaka są pejzaże tatrzańskie - malowane alla prima podczas wielokrotnych górskich wycieczek. Polskie Tatry artysta musiał znać znakomicie, gdyż tematem jego prac były nie tylko popularne miejsca i widoki, ale także te mniej znane i dostępne.

Technika: akwarela na papierze. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "H. Sajdak" (sygnatura oryginalna, autorska).

Henryk Sajdak (1905 - 1995) krakowski malarz urodzony w 1905 roku. Rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, które uzupełniał we Francji. Przez większość życia był związany z Krakowem, którego architektura i życie codzienne są jednym z najważniejszych tematów jego prac. Drugim fundamentem jego dorobku są pejzaże tatrzańskie – malowane alla prima podczas wielokrotnych górskich wycieczek. Polskie Tatry artysta musiał znać znakomicie, gdyż tematem jego prac były nie tylko popularne miejsca i widoki, ale także te mniej znane i dostępne. Dopełnieniem jego twórczości są pejzaże będące malarskimi notatkami z licznych podróży po Polsce (Kazimierz Dolny, wybrzeże Bałtyku, Pieniny) i świecie (Francja, Włochy, Kanada). Zmarł w wieku dziewięćdziesięciu lat w 1995 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wymiary: 29 x 38 cm, z ramą: 50,5 x 58 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną, złotą ramę z rdzawym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

2019 © poleur.com·Main page·User Agreement