Main page

Evidence of the crime. Kiev-Bykivnia-Timers. Excavations, tombs

(7762730854)
End Sat Jan 12 2019 19:16:49 GMT+0000 (UTC)

retrokafeteria
rating: 0



Dowody zbrodni

Przedmioty z polskich grobów odkrytych na cmentarzu

w Kijowie-Bykowni

Gdybyśmy „wirtualnie” przeprowadzili w Polsce ankietę z pytaniem: „Czym w dziejach ostatniego stulecia Rzeczpospolitej była Bykownia?”, można założyć, iż w zdecydowanej większości u hipotetycznych respondentów spotkalibyśmy się, jeśli nie z milczeniem, to zapewne z wielkim zdziwieniem. Wielu z nich w ogóle nigdy nie słyszało o tym miejscu. Także AD 2018 znaczący odsetek z tych ludzi (o zgrozo!) nie słyszał o zbrodni katyńskiej, z którą przecież Bykownia związana jest wyjątkowym zbrodniczym łańcuchem ludobójstwa.

Położona przy trasie z Kijowa do miasteczka Browary, na terenie Narodowego Rezerwatu „Bykowianśki Mohyły”, Bykownia to czwarty Polski Cmentarz Wojenny, poświęcony we wrześniu 2012 r., po zakończeniu wieloletnich prac ekshumacyjno-archeologicznych, ku upamiętnieniu blisko 3500 polskich więźniów aresztowanych i zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. na Ukrainie. Należy podkreślić, że Bykownia jest jednocześnie największym cmentarzem ofiar komunizmu na Ukrainie. Bowiem oprócz Polaków zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej, w tym samym miejscu pochowane są również ofiary stalinowskiego Wielkiego Terroru w latach 1937-38 (także w ramach „Akcji Polskiej”, a właściwiej „Antypolskiej”). Największą grupę stanowią Ukraińcy i przedstawiciele innych narodowości - ofiary represji komunistycznych. Liczbę spoczywających tam ludzi szacuje się na ok. 100-120 tys. (...)

Niniejsza publikacja to swoista dokumentacja budowy tej wyjątkowej kolekcji relikwii katyńskich z Bykowni. Istotne uzupełnienie, jednego z najważniejszych elementów, misji Muzeum Katyńskiego – gromadzenia artefaktów będących zarazem pamięcią pokoleń Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, „Dowodami Zbrodni” a także, swoistym memento mori.

Należy mieć nadzieję, iż oddana do rąk Czytelnika publikacja zniweluje (oby!), odsetek tych, którzy o zbrodni w Kijowie, pamiętnej wiosny 1940 r., niewiele słyszało.

Sławomir Z. Frątczak

Oprawa twarda zadrukowana,

Format A4 (297 x 210 mm)

liczba stron: 308

Warszawa 2018

ISBN 978-83-65602-51-0

2018 © poleur.com·Main page·User Agreement