Main page

Czeslaw WASILEWSKI (1875-1947) 'transit'

(8285227685)
End Sun Jul 21 2019 18:00:00 GMT+0000 (UTC)

KoneserKrakow
rating: 0Czesław Wasilewski (1875 - 1947)

"Przerwa w podróży"

1924 rok

Autentyczny obraz autorstwa znanego, warszawskiego malarza - Czesława Wasilewskiego, przedstawiający scenę rodzajową z konnym wozem. W poziomej kompozycji artysta ukazał dwie bryczki, każda zaprzęgnięta w parę koni, stojące na mostku i czekające na możliwość przedostania się na drugą stronę przejazdu kolejowego. Wozy stoją na błotnistej drodze z licznymi, głębokimi koleinami i śladami kopyt. Po prawej stronie widoczne są smukłe brzozy o zielonych liściach. W głębi rozciąga się równinny pejzaż oświetlony wiosennym słońcem.

Wyjątkowo dobrze dopracowana kompozycja, żywa kolorystyka bardzo dobrze świadczą o możliwościach warsztatowych Czesława Wasilewskiego - mistrza scen rodzajowych.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "Cz. Wasilewski | 1924." (sygnatura oryginalna, autorska).

Czesław Wasilewski (1875-1947) - malarz samouk działający w Warszawie. Najczęściej malował efektowne zaprzęgi, sanny, sceny batalistyczne, zimowe pejzaże, sceny z polowań, kwiaty. Wykorzystywał z talentem malarskie osiągnięcia polskich malarzy uczących się w monachijskiej akademii oraz zręcznie nawiązywał do stylu malarskiego W. Kossaka. Równocześnie w wielu swoich kompozycjach prezentował trochę odmienne, niemal werystyczne podejście do natury, tworząc sugestywne iluzje rzeczywistości. Brał udział w wystawach w Lublinie w 1922 roku, w Warszawie, w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w latach dwudziestych, a także w wielu wystawach ukazujących dorobek polskich malarzy w różnych miastach (na przykład w Katowicach, w Częstochowie, w Gdyni, w Kaliszu). Obecnie jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w muzeach w Łańcucie, Lesznie i w Łodzi.

Wymiary: 57 x 75 cm, z ramą: 68 x 86 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (obraz po profesjonalnej konserwacji). Praca oprawiona w głęboką, złotą, przecieraną ramę z jasną wewnętrzną krawędzią.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

2019 © poleur.com·Main page·User Agreement