Main page

Alphonse Jacek Karpinski (1875-1961) the 'Bouquet of poppies'

(8284529949)
End Sun Jul 21 2019 19:55:00 GMT+0000 (UTC)

KoneserKrakow
rating: 0Alfons Karpiński (1875 - 1961)

"Bukiet maków"

Autentyczna praca znanego i cenionego, krakowskiego artysty - Alfonsa Karpińskiego, przedstawiająca martwą naturę z kwiatami. W centralnej części kompozycji ustawiony został rozległy bukiet czerwonych, rozwiniętych maków z pojedynczymi kwiatami wkolorze niebieskim, różowym i białym w białym, kulistym wazonie. Wazon ustawiony jest na błyszczącym, ciemnym blacie stołu lub na lakierowanym fortepianie. Tło stanowi jasna ściana.

Zarówno portrety jak i martwe natury Karpińskiego cechuje niezwykła subtelność i delikatność. Faktura jego obrazów i specyficzny klimat przywodzą na myśl malarstwo Olgi Boznańskiej.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana i datowana po prawej stronie: "a. Karpiński | 1942 -" (sygnatura oryginalna, autorska).

Alfons Karpiński (1875 - 1961) malarz urodzony w Rozwadowie k. Tarnobrzegu. W 1885 roku zamieszkał z rodzicami w Krakowie, gdzie w latach 1891-1899 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego, a następnie kształcił się jeszcze u Antona Ažbégo w Monachium (1903), u Kazimierza Pochwalskiego w Wiedniu, a od 1907 roku także w Paryżu. Podróżował do Włoch i Londynu. Stale mieszkał w Krakowie, był związany z tamtejszym środowiskiem skupionym wokół "Zielonego Balonika" - projektował dekoracje do przedstawień kabaretu. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", grupy "Zero", był członkiem wiedeńskiego stowarzyszenia "Secesja" i krakowskiego TPSP. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej. Na bogatą twórczość artysty składają się wczesne sceny rodzajowe z podkrakowskiej wsi, pejzaże i portrety, wśród nich zwłaszcza portrety kobiece, które przyniosły mu szczególną popularność. Z czasem głównym tematem jego obrazów stały się wnętrza i martwe natury z kwiatami, dekoracyjne kompozycje o stonowanej gamie barwnej. Artysta zajmował się także grafiką i ilustracją.

Wymiary: 35 x 50 cm, z ramą: 50 x 65 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, krakowską ramę o bogato zdobionych narożnikach.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

2019 © poleur.com·Main page·User Agreement